Angelina Jolie by Sutek

 

 

 

 

 

 

 

 

 -1-   -2-   -3-   -4-   -5-   -6-   -7-   -8-   -9-   -10-   -11-   -12-   -13-   -14-   -15-   -16-   -17-   -18-   -19-   -20-

 

Angelina Jolie od A do Z.

 

Rozbiera się tylko do pasa, pije mleko i marzy, by nauczyć się latać. Czy nadal myślicie, że wiecie o niej wszystko?

 

A jak Angelina

Przyszła na świat 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles w Kalifornii o 9:09 rano. Angelina to romański wariant imienia Angelika, które dosłownie oznacza „anielska”. Pięknie i… trochę przewrotnie. Czasem bliżej jej do rogatej diablicy!

 

B jak Billy Bob

„To wspaniały, pełen czułości człowiek. Przy nim czuję się piękna. Gdy jesteśmy razem, wszystko jest łatwe”, mówiła w 2000 roku. Trzy lata później wniosła pozew o rozwód: „Nie mogę żyć z kimś, kto nie ma szacunku dla złożonych przez siebie obietnic”, powiedziała w oficjalnym oświadczeniu. Jej związek z aktorem Billym Bobem Thorntonem był jednym z najgłośniejszych w Hollywood. Jolie była jego piątą żoną, młodszą od niego o blisko dwadzieścia wiosen. Poznali się w 1999 roku na planie filmu „Zmęczenie materiału” Mike’a Newella, gdzie zagrali… małżeństwo. Billy Bob był wówczas zaręczony z aktorką Laurą Dern, której matka, na wieść o tym, że ślubu nie będzie, stwierdziła: „Ten typ to prawdziwy Dr.Jekyll i Mr. Hyde. Jestem zaszokowana jego postępkiem!”. Fakt, dla Angeliny można zapomnieć, a on zupełnie stracił głowę. „Nigdy nikogo tak nie kochałem. Jesteśmy dla siebie stworzeni”, mówił wówczas. Podarował jej nawet fiolkę z własną krwią i specjalnie dla niej napisał dwie piosenki „Angelina” i „Your Blue Shadow”.

 

C jak… C, czyli rozmiar jej biustonosza

Wymiary Angeliny spędzają z powiek niejednemu facetowi. Spekulacje trwają zwłaszcza od czasu, kiedy zagrała w „Tomb Raiderze”. Wszystkich zainteresowanych aktorka rzeczowo informuje:, „Na co dzień noszę stanik rozmiar 36 C, dla potrzeb filmu założyłam D, ale Lara z gry komputerowej nosi chyba DD!”.

 

D jak debiut

Zadebiutowała mając siedem lat w komedii „Lookin’ to Get Out” u boku swojego ojca, Johna Voighta. O filmie szybko zapomniano, ale Angelina zasmakowała w aktorstwie. Lekcje gry pobierała m.in.  w prestiżowej Akademii Teatralnej Lee Strasburga. Przez kilka lat pracowała w zawodzie modelki, a jako aktorkę dostrzeżono ją dopiero w 1995 roku, kiedy zagrała Kate Libby w filmie „Hakerzy”. Przy okazji Jolie poznała swojego pierwszego męża…

 

E jak erotyzm

Sceny erotyczne z jej udziałem to rzadkość. Swoje wdzięki najpełniej objawiła jak dotąd w dwóch filmach: „Gia” (1997) i „Grzeszna miłość” (2001), gdzie zagrała u boku Antonio Banderasa. Ma zasadę: rozbiera się tylko wtedy, gdy uzna, iż ma to swoje uzasadnienie. Podobno zawsze mówi reżyserom: „Nagą z przodu możecie mnie pokazać tylko do pasa. Jeśli chcecie filmować mnie nagą od tyłu, możecie to robić tylko z pewnej odległości”…

 

F jak faceci

To, że tracą dla niej głowę, jest jasne. Ale pytanie, jacy mają szanse u niej? Angelina zakochała się w wieku 14 lat. Zamieszkała z chłopakiem w domu swojej mamy i straciła dziewictwo we własnej sypialni. „To była najcudowniejsza rzecz, na jaką matka mi pozwoliła. Czułam się bezpiecznie. Gdyby doszło do jakiejś kłótni, to on wyleciałby z domu, nie ja”, wyznaje Jolie. W wieku 16 lat, gdy większość ludzi dopiero zaczyna chodzić na randki, ona miała już za sobą regularny związek. Po raz pierwszy wyszła za mąż w 1995 roku. Wybrankiem była Johnny Lee Miller (gwiazda: „Trainspotting”), którego poznała na planie thrillera „Hakerzy”. Miała 20 lat. Małżeństwo przetrwało 4 lata. Przez rok spotykała się z Timothy Huttonem. Potem na zabój zakochała się w Thorntonie. Dziś przyznaje, że związek z nim bardzo ja rozczarował, ale i wzmocnił. „Ludzie oczekiwali, że się załamię, jeśli coś pójdzie nie tak, jak trzeba. Ja jednak czuję się doskonale i sądzę, że jestem teraz o wiele silniejsza.” Rozwód nastąpił 27 maja 2003 roku. Ostatnio widywano ją u boku Nickolasa Cage’a, partnera z filmu „60 sekund”, oraz Kielera Sutherlanda. W obu przypadkach, „dobrze poinformowani świadkowie” twierdzili, że to na pewno coś poważnego!

 

G jak gwiazda

Nie ma jeszcze swojej w hollywoodzkiej Alei Sławy, ale to tylko kwestia czasu.

 

H jak helikopter

Angelina marzy, by nauczyć się go pilotować. Od zawsze miała zwariowane pomysły. Przypominamy, że ma bogatą kolekcję noży (i blizn po nich), a w dzieciństwie pragnęła zostać szefem zakładu pogrzebowego!

 

I jak idole

Kogo najchętniej ogląda Angelina Jolie? Wzorem aktorki jest dla niej Susan Sarandon „Podziwiam jej pracę, jej talent. Jest szalenie inteligentna i bardzo sexy…” Jej mistrzem jest również Akira Kurosawa.

 

K jak krew

Uwaga! Ta kobieta ma zamiłowanie do krwawych praktyk. Na swój ślub z Johnnym Millerem przyszła ubrana w czarne skórzane spodnie i białą koszulę z wypisanym własną krwią imieniem ukochanego. Drugi mąż, Billy Bob, otrzymał inny prezent: małą fiolkę z krwią Angeliny. Na znak miłości podarował jej taka samą… po rozwodzie Jolie zażądała zwrotu swojej fiolki, ale Bob odmówił i osobiście ja spalił!

 

L jak Lara

Czy ktoś wyobraża dziś sobie inna aktorkę w roli Lary Croft?! Fakt Jolie musiała trochę popracować nad swoimi mięśniami i biustem. Po pierwszym „Tomb Raiderze” wypowiadała się o swojej bohaterce z sympatią. Ostatnio jednak wyznała, że jej… nienawidziła. „Według mnie była jedynie pusta panienką w przykrótkich spodenkach. Ale na szczęście ja uczyniłam z niej prawdziwą heroinę ekranu!”

 

Ł jak łzy

Popłynęły całkiem niedawno. Jolie, która jest Ambasadorem Dobrej Woli przy Wysokim Komisarzu ONZ do Spraw Uchodźców, opowiadała amerykańskim politykom o przerażonych dzieciach uchodźców, które przybywają do Ameryki. W pewnej chwili głos uwiązł jej w gardle. „Przepraszam, ale jestem bardzo zdenerwowana, bo ta sprawa jest dla mnie bardzo ważna. Te dzieci widziały, jak mordowane są ich rodziny, straciły domy i same stały się celem ataków, a mimo to mają niezłomnego ducha”.  Jolie odwiedziła z pomocą humanitarną wiele obozów dla uchodźców. Była m.in. w Kambodży, Kenii, Pakistanie, Sierra Leone i Tanzani, a także w krajach byłej Jugosławi. Swoje wrażenia postanowiła opisać w formie internetowego dziennika. Można je znaleźć na stronie www.usaforunhcr.org.

 

M jak Maddox

Adoptowany synek Angelina. Przywiozła go z Kambodży. Chłopiec urodził się 5 sierpnia 2001 roku, a jego pełne imię i nazwisko to Maddox Chivan Thornton Jolie. „On jest najbardziej niesamowita istotą na świcie. Nie ma dla mnie nikogo ważniejszego”, Mówi Jolie, która stoczyła o synka prawdziwą walkę. Załatwienie wszelkich formalności i jej przyjazd z dzieckiem do USA przebiegał w burzliwej i bardzo nieprzyjemnej atmosferze. Powód? Niejaki Kek Galabru, stojący na czele kambodżańskiej organizacji zajmującej się przestrzeganiem praw człowieka, oskarżył aktorkę, że kupiła ona Maddox za 320 tysięcy dolarów…

 

N jak nagrody

Angelina ma na swoim koncie kilka cennych nagród, w tym trzy Złote Globy za role w filmach „George Wallach” (1997), „Gia” (1998), i „Przerwana lekcja muzyki” (1999), jak również nagrodę stowarzyszenia krytyków filmowych (Broadcast Film Critics Association Award) i Oscara za ten ostatni. Rola pacjentki szpitala psychiatrycznego, Lisy, przyniosła jej sławę i sprawiła, że notowania aktorki w Hollywood znacznie wzrosły. Co na to Jolie? „Ktoś kiedyś powiedział: jeśli zdobędziesz Oscara, powinnaś zacząć traktować siebie poważnie. Dla mnie to najgorsze wyjść z możliwych!”.

 

O jak ojciec

Jon Voight opuścił rodzinę, kiedy Angelina była jeszcze dzieckiem. Od tamtej pory ich relacje układają się różnie i utwierdzają tylko w przekonaniu, że w Hollywood wzorcowe życie rodzinne to tylko gra pozorów… Kiedy w 2000 roku Angelina odbierała Oscara, podziękowała ojcu, mówiąc: „Jesteś wielkim aktorem, ale lepszym tatą”. Po premierze pierwszego „Tomb Raidera”, w którym Voight zagrał ojca Lary Croft, rodzinna sielanka trwała: „o niesamowite, jak bardzo te postacie przypominają nas samych. Lara, taka jak ja, idzie w ślady ojca. On zaś stara się nauczyć ją wszystkiego, co sam wie. Odkąd pamiętam, tata podsuwał mi różne książki, dzielił się ze mną wiedzą i pomagał zrozumieć świat. Jesteśmy wspaniałymi przyjaciółmi!”, mówiła Jolie w wywiadach. Dlaczego zatem w zeszłym roku skierowała do sądu wniosek o oficjalne wykreślenie nazwiska Voight ze swoich danych? Co więcej, gwiazdor „Nocnego kowboja” publicznie ubolewał (popłakał się nawet w programie „Access Hollywood” na oczach tysięcy widzów!), że ukochana córka zerwała z nim wszelkie kontakty. Angelina zaś oświadczyła: „Nie zamierzam ujawniać powodów. Jestem pewna, że dla  mnie będzie lepiej, jeśli będę się trzymać jak najdalej od niego!”…

 

P jak pieniądze

„jeśli Zycie zmusi mnie do tego poradzę sobie bez nich. Wystarczy mi zwykły T-Shirt, spodnie khaki i para butów. Nie chodzę często na zakupy”, mówi gwiazda. Ile zarabia? Za rolę w pierwszej części „Tomb Raidera” zgarnęła 7 milionów dolarów, za występ w drugiej już 12. Jolie mówi otwarcie, że pieniądze są niezbędne do przetrwania w dzisiejszym świecie, ale nie zaszkodziłoby podzielić się nimi z ludźmi, którzy ich naprawdę ich potrzebują. I nie rzuca słów na wiatr. Od lat przeznacza część swoich dochodów na cele społeczne. Kilka miesięcy temu, wspólnie z m.in. Arnoldem Schwarzeneggerem i Julią Robers, ofiarowała pomoc finansową w leczeniu 12-letniego Irakijczyka. Chłopiec stracił obie ręce w wyniki amerykańskiego bombardowania Bagdadu, a cała jego rodzina zginęła podczas nalotu. Od sierpnia 2001 roku Jolie aktywnie udziela się również jako Ambasador Dobrej Woli. Niedawno przeznaczyła 200 tysięcy dolarów na pomoc dla uchodźców w Afryce: zakup żywności, leków i budowę szkoły dla dziewcząt w Kenii. Prowadzi fundację, której celem jest pomoc finansowa dla najbiedniejszych regionów Kambodży.

 

R jak rodzina

Mamą Angeliny jest francuska aktorka Marcheline Bertrand. Kolie ma jeszcze brata Jamesa Hazena. Wystąpiła w kilku reżyserowanych przez niego filmach krótkometrażowych, które realizował jako student w szkole USC Schyl of Ciemna.

 

S jak seks

„Uwielbiam seks, nigdy nie mam go dosyć, potrzebuje do więcej niż ktokolwiek, kogo znam!”, wykrzykiwała dawniej pół żartem, pół serio. Dziś jest dojrzalsza i mniej wylewna. A o seksie z jedną z najseksowniejszych kobiet świata marzy wielu… Angelina śmieje się z tego. „Nie uważam się za superlaskę”, mówi. Nie zawsze wyglądała tak jak teraz. Podobno kiedy miała 10 lat nosiła aparat na zębach, okulary, a dzieciaki z jej patykowatej sylwetki. Te czasy minęły bezpowrotnie. Jolie zarzeka się, że nigdy nie poddała się operacji plastycznej. „Podobają mi się zmarszczki i siwe włosy. Marzę o tym, by zestarzeć się zgodnością”.

 

T jak tatuaże

Angelina ma ich aż jedenaście, a wśród niech są min.: na brzuchu -  czarny krzyż i łacińska sentencja „quo me nutrit me destruit” (tłum. That wihich Leeds me, destroysme), na prawym przedramieniu – kwestia TennesseeWilliamsa „prayer for the Wild At Hart kept In cges”, na lewym ramieniu – smok (jeszcze do niedawna widniał nad nim napis „Billy Bob”, ale aktorka usunęła go po rozstaniu z mężem), na lewym nadgarstku – litera H, (zrobiła ją jeszcze, kiedy spotykała się z Timothy Huttonem, ale mówi że H symbolizuje teraz tylko jej brata Jamesa Havena).  Ostatnia ozdoba pojawiła się niedawno na plecach Angeliny i jest to tajlandzki napis zaczerpnięty ze starożytnego kambodżańskiego skryptu – pięć pionowych rzędów liter składających się na napis, który – jak głosi legenda ma dar odpierania złych mocy!

 

U jak usta

To jej znak firmowy: pełne kształtne, szalenie zmysłowe. Jolie długo ich nie lubiła „Miałam z tego powodu górę kompleksów. Uważałam, że wyglądam jak Muppet!”.

 

W jak wideoklip

Jolie pojawiła się w kilku teledyskach między innym w „Stand BY My Woman” Lenny’ego Kravitza i „Rock’n’Roll Dreams Come Through” meat Loaf. Ale naprawdę bosko wyglądała w kliie do numeru „Has Anybody Seen My Baby” zespołu Rolling Stones.

 

Z jak zajawka

Co ostatnio kręci piękna Angelina? Jest kolejna gwiazdą, która dołączyła do grona osób biorących udział w kampanii zachęcającej do picia mleka. Jolie z białymi wąsami na zdjęciu, to jest coś! Reklama kierowana jest przede wszystkim do nastoletnich chłopców… Na 2004 rok szykuje się kilka produkcji z jej udziałem: thriller fantastyczno-naukowy „The Word of Tumorrow”, którego akcja toczy się w roku… 1930. Jolie pojawi się w nim u boku Jude’a Law i Gwyneth paltrow. Kryminał „Taking Lives”, gdzie aktorka ponownie (po „Kolekcjonerze Kości”) wcieli się w agentkę FBI. Tu spotkała się na planie z Etanem Hanke. Jolie jest również najpoważniejszą kandydatką do roli carycy Katarzyny Wielkiej w filmie „Love and Honor” Randalla Wallace’a. Być może jeszcze w tym roku odbędzie się amerykańska premiera jej nowego filmu „Beyond Borders”

źródło Cinema