Angelina Jolie by Sutek

 

 

 

 

 

 

 

 

-1-   -2-   -3-   -4-   -5-   -6-   -7-   -8-   -9-   -10-   -11-   -12-   -13-   -14-   -15-   -16-   -17-   -18-   -19-   -20-

 

Drugie pokolenie Oscarowe

 

Ma 24 lata, naprawdę nazywa się Angelina Jolie Voight i jest córką aktora Jona Voighta, który w końcu lat 60. dostał nominację za swoją kreację w "Nocnym kowboju", a w 1978 roku Oscara za rolę w filmie "Powrót do domu". Kiedy sama zaczęła karierę aktorską, pominęła nazwisko ojca, by pracować na własny rachunek.

 

- Kocham ojca - powiedziała. - Ale jestem sobą.

 

Zadebiutowała na ekranie w 1995 roku, grając w filmach "Cyborg II" i "Hackerzy". Na planie "Hackerów" poznała męża - aktora Johnny'ego Lee Millera, którego polscy widzowie mogą pamiętać z "Trainspotting".

 

Ostatnie dwa lata przyniosły Angelinie kilka znaczących ról. Wystąpiła w "Grze w serca" u boku Seana Connery'ego, Madeleine Stowe i Geny Rowlands, "Udając Boga" (z Davidem Duhovnym), wreszcie w "Kolekcjonerze kości" z Denzelem Washingtonem. W ubiegłym roku dostała Złoty Glob za rolę modelki w filmie telewizyjnym "Gia".

 

Rok 2000 przyniósł jej pierwszego Oscara. Angelina dostała go za rolę w "Girl, Interrupted", zrealizowanym na podstawie pamiętników Susanne Kaysen z lat 60., pisanych na oddziale psychiatrycznym. Gdy dziennikarze zapytali ją, czy nie posuwa się w swojej grze zbyt daleko, odpowiedziała:

 

- Nigdy nie martwię się tym, czy nie posuwam się za daleko.

 

A odbierając statuetkę dziękowała swojemu bratu:

 

- Jesteśmy dla siebie wszystkim - powiedziała. - On był zawsze dla mnie najważniejszą podporą. Poza tym to najzabawniejsza i najmilsza osoba, jaką znam. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel.

źródło RZECZPOSPOLITA